10.03.2021 / Stanko Crnobrnja

100 godina – Bio je to vek radija

Vek radija Stanko Crnobrnja

Osmog novembra 1920. godine, u osam sati uveče, počeo je program KDKA stanice iz Pitsburga, prve licencirane radio stanice na svetu. Sto godina kasnije, XX vek nije moguće ni zamisliti bez radija. Čovečanstvo je hiljadama godina sanjalo o masovnom mediju koji će, u realnom vremenu, u svako domaćinstvo, u svako vozilo, na svako mesto, donositi najrazličitije programe i sadržaje, čak i one koji nikada ranije nisu postojali. Magija direktnog uključenja u stvarne i izmišljene svetove, u urnebesne komedije i neopisive tragedije, u svečana raspoloženja i obične životne prilike, u epohalne trijumfe i kolosalne poraze, opčinila je celu planetu. Strujanje bezbrojnih informacija, odrazi epohalnih događaja, beskrajna paleta muzičkih tonova, glasova, ritmova, ideja, stvorili su prvi paralelni, sveprisutni, virtuelni medijski svet. Od kada se rodio, radio je u stopu pratio svaki minut života na ovoj planeti, prepun zanimljivosti, pretvoren u milione tačaka koje emituju, emituju, emituju i emituju. Daleko od toga da je u XXI veku radio mrtav, ali za prvi vek postojanja – neka mu je večna slava i hvala!

_

Stanko Crnobrnja je redovni profesor na Fakultetu za medije i komunikacije, publicista i teoretičar mas-medija i komunikacija, televizijski i filmski reditelj, producent i scenarista. Na Departmanu za medije i komunikacije FMK vodi kurseve iz oblasti medijske produkcije.

You are using an outdated browser which can not show modern web content.

We suggest you download Chrome or Firefox.