Povezivanjem umetnosti, dizajna, humanistike i novih tehnologija, Departman za digitalne umetnosti neguje jedinstven transdisciplinarni obrazovni pristup, koji studente osnovnih i master studija priprema za uspešan i posvećen stvaralački rad u oblastima vizuelnih komunikacija, filma, fotografije i dizajna zvuka.
Savremenom digitalnom društvu nedostaju autentični i promišljeni digitalni stvaraoci – grafički dizajneri, filmski autori, istraživači, dizajneri igara, zvuka i interakcija, fotografi i programeri – sposobni da zamišljaju, sagledaju i oblikuju nove stvari i nove stvarnosti. Kao odgovor na to, Departman za digitalne umetnosti osmislio je programe osnovnih i master studija, koji studente pripremaju za stvaralački i istraživački rad u oblastima digitalnih umetnosti, kao što su grafički dizajn, dokumentarni, animirani i igrani film, dizajn zvuka, kreativno kodiranje, digitalna produkcija, vizuelizacija podataka, dokumentarna i umetnička fotografija, primenjena muzika, 3D modelovanje i animacija, dizajn publikacija i dizajn društvenih i video igara. Programe je osmislio tim posvećenih, ostvarenih, mladih i iskusnih profesora, umetnika, dizajnera, praktičara i teoretičara. Programi nastoje da pruže studentima specijalistička znanja, praktične veštine, teorijsko razumevanje, kritičke sposobnosti, kao i samopouzdanje za uspešnu i autentičnu karijeru digitalnih umetnika.
Departman za digitalne umetnosti obezbeđuje:
- podsticajno okruženje Fakulteta za medije i komunikacije, koje, za razliku od tradicionalnog akademskog pristupa, podstiče saradnju među naučnim i umetničkim disciplinama, od psihologije do dizajna interfejsa, od kritičkih studija politike do filmske produkcije, od digitalnog marketinga do 3D animacije;
- kurikulume koji, pažljivim balansom između obaveznih i izbornih predmeta, studentima omogućuju kreaciju vlastitih užih usmerenja, koja su prilagođena potrebama, talentima i osobenostima svakog pojedinačnog studenta;
- profesore i saradnike, koji neguju svakodnevni zajednički rad sa studentima na konkretnim projektima, poput izložbi, knjiga, časopisa, filmova, Internet sajtova i video igara;
- kabinete i studije sa kvalitetnom opremom, koja odgovara zahtevima savremene digitalne produkcije, od kamera i fotoaparata do računarskog hardvera i softvera;
- redovne vanastavne aktivnosti, koje studentima omogućuju umreženost i aktivno učešće u kulturnom životu Beograda, Srbije i regiona; u aktivnosti spadaju organizovanje izložbi, zajedničke posete galerijama, muzejima i bioskopima, vođenja kroz izložbe, organizacija festivala i konferencija, kao i odlasci na srodne konferencije u drugim gradovima u Srbiji i regionu.
Na kraju svake školske godine, Departman za digitalne umetnosti postavlja godišnju izložbu izabranih radova studenata osnovnih i master studija. Takođe, profesori, saradnici i studenti Departmana organizuju konferenciju (Grafički) Dizajner: Autor ili univerzalni vojnik, vode i uređuju studentski časopis za umetnost i komunikacije Propeler i aktivno učestvuju u nacionalnim i regionalnim konferencijama i festivalima, kao što su Plan D, Fluid, itd.
- Studijski programi
- Upis
Za upis na osnovne studije konkurišu kandidati koji imaju završeno srednje četvorogodišnje obrazovanje. Svi kandidati će biti pozvani na prijemni ispit nakon što popune i pošalju prijavu za upis.
Prijemni ispit se sastoji od:
- motivacionog pisma: kandidati šalju jednu stranu kucanog teksta u kojem predstavljaju sebe, svoja interesovanja i motive za upis izabranog studijskog programa.
- portfolija radova: nedelju dana pred polaganja prijemnog ispita kandidati šalju od tri do deset radova: fotografije, video klipovi, filmovi, muzika i sl.
- razgovora sa komisijom: komisija će sa kandidatima diskutovati o motivima za izbor studijskog programa i radovima iz portfolija.
Za upis na master studije konkurišu kandidati koji su tokom prethodnog školovanja ostvarili 240 ESPB ili diplomirali po starom zakonu. Prijemni ispit čini razgovor sa komisijom, na koji ćemo vas pozvati nakon što popunite i pošaljete prijavu za upis.
- Profesori
Kontakt
Fakultet za medije i komunikacije
Departman za digitalne umetnosti
Karađorđeva 65, Beograd
060/2626 474
069/2626 474
digitalneumetnosti@fmk.edu.rs
fmk@singidunum.ac.rs