U savremenoj akademskoj, istraživačkoj, umetničkoj i medijskoj praksi transdisciplinarnost postaje osnovni modus i metod rada.
Na ovom doktorskom studijskom programu, kroz interaktivna predavanja i diskusije, kao i samostalni istraživački rad, studenti se upoznaju sa teorijama moderne, avangardne, eksperimentalne, neoavangardne, postmoderne i savremene umetnosti, posebno proučavajući savremene pojavnosti medija kao što su novi mediji, intermediji, postmediji i transmediji. Svoj originalni i inovativni doprinos odabranom predmetu i problemu proučavanja studenti finalizuju izradom doktorske disertacije. Po završetku studijskog programa student stiče zvanje Doktor nauka – umetnost i mediji.
Otvoreni ekran za sve kandidate zainteresovane za upis na doktorske studije transdisciplinarnih umetnosti i medija održavaju se četvrtkom od 16 do 17 časova putem Google meet platforme – link za pristup otvorenom ekranu.
- Upis
Za upis konkurišu kandidati koji su tokom prethodnog školovanja ostvarili 300 ESPB (240+60 ili 180+120) ili diplomirali po starom zakonu. Prijemni ispit čine motivaciono pismo i razgovor sa komisijom, na koji ćemo vas pozvati nakon što popunite i pošaljete prijavu za upis.
Za upis na doktorske studije konkurišu kandidati koji su tokom prethodnog školovanja završili:
- odgovarajuće master akademske studije, odnosno integrisane studije sa najmanje 300 ESPB bodova, odnosno završene odgovarajuće četvorogodišnje studije po propisima koji su važili po starom zakonu i opštom prosečnom ocenom od najmanje osam na osnovnim akademskim ili master akademskim studijama, integrisanim studijama odnosno četvorogodišnjim studijama završenim po propisima koji su važili do stupanja na snagu Zakona;
- odgovarajuće master akademske studije, odnosno integrisane studije, sa najmanje 300 ESPB bodova i opštom prosečnom ocenom manjom od osam i najmanje dva naučna rada objavljena u časopisima sa liste resornog ministarstva ili naučnim zbornicima;
- druge master studije, sa najmanje 300 ESPB bodova i prosečnom ocenom najmanje osam na osnovnim akademskim studijama kao i na master studijama, uz uslov polaganja diferencijalnog ispita. Sadržaj i obim diferencijalnog ispita, kao i sastav ispitne komisije, određuje departman.
- Program
Nastava je organizovana u 6 semestara tokom 3 školske godine. Svi predmeti su jednosemestralni i zasnovani su na nastavi, istraživačkom radu i prezentacijama istraživačkog rada u pisanom ili medijskom obliku.
U svakom semestru studentkinja i student može steći 30 ESPB. Prijava, izrada i odbrana doktorske disertacije donosi 30 ESPB. Završetkom studija sa odbranjenom doktorskom disertacijom stiče se 180 ESPB.
Studije se održavaju na srpskom (c-b-mn jezicima). Pisani i medijski tekstovi, odnosno, doktorska disertacija može biti na srpskom, odnosno c-b-mn jezicima.
Tokom prve i druge godine studija izučavaju se novi interdisciplinarni i transdisciplinarni teorijski, umetnički i medijski pristupi savremenom svetu. Studije su zasnovane na kombinaciji dve oblasti koje čine dati program: Nauke o umetnostima (Teorija umetnosti) i Kulturološke nauke i komunikologija (Teorija medija), sa specifičnim predmetima koji pripadaju filozofiji, sociologiji, politikologiji, kulturalnim studijama, naukama o književnostima.
Izučavaju se:
- komparativni i kritički diskursi o savremenim umetnostima
- istorija teorija o vizuelnim umetnostima
- teorije čitanja i interpretacije filozofskog teksta
- odnosi medijskih i umetničkih avangardi
- sociologija svakodnevice
- studije umreženih svetova
- studije memorije i istorije u umetnostima i medijima
- modeli umetničkog istraživanja u digitalnoj umetnosti, instalacijama i performansu
- digitalne i postdigitalne medijske prakse
- filozofija novih medija i postmedija
- teorija medijskih identiteta i tela
- društvo kroz spektakl, performans i film
- postkolonijalne i dekolonijalne studije medija i kulture
- filozofija afekta
- jugoslovensko i postjugoslovensko umetničko iskustvo
- globalne medijske i kulturalne prakse
- primenjena estetika, epistemologija i etika umetnosti i medija
- eksperimentalne medijske prakse
- umetnost i društveni pokreti
- kustoske prakse
Tokom petog i šestog semestra se radi na doktorskoj disertaciji. Kandidat doktorsku disertaciju radi sa mentorom i po potrebi komentorom. Disertacija je obima od 70.000 do 100.000 reči. Disertacija se brani pred komisijom. Odbranom doktorske disertacije kandidat dobija zvanje ”Doktor nauka – umetnost i mediji”.
- Profesori
- Alumni
dr Sanja Petrović Todosijević
Naučni saradnik
Institut za noviju istoriju Srbije, Beograddr Luka Bešlagić
Vanredni profesor
Fakultet za medije i komunikacije, Beograddr Ana Došen
Vanredna profesorka
Fakultet za medije i komunikacije, Beograddr Aleksa Milanović
Docent
Fakultet za medije i komunikacije, Beograddr Svetlana Racanović
Docent
Fakultet likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Goredr Verica Savić
dr Tanja Radošević
Saradnica u Grupi za obrazovanje manjina, socijalnu inkluziju i zaštitu od nasilja i diskriminacije Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvojadr Vjera Mujović Prajs
dr Zoran Belić
Slobodni umetnikdr Kristina Bojanović
dr Dragana Kružić
dr Irena Lagator Pejović
Docent
Fakultet za dizajn i multimediju Univerziteta Donja Gorica, Podgoricadr Simona Žikić
Docent
Fakultet za medije i komunikacije, Beograddr Marko Đorđević
dr Olga Majcen Linn
dr Saša Mirković
Predavač
Fakultet za medije i komunikacije, Beograddr Jelena Mišeljić
dr Vanja Spasić
dr Natali Rajčinovska Pavleska
dr Maja Krasin Matić
dr Sunčica Ostoić
dr Jasna Jovićević
dr Jelena Subotić-Krivokapić
Kontakt
Fakultet za medije i komunikacije
Departman za humanistiku i teoriju umetnosti i medija
Kancelarija 110, prvi sprat
Karađorđeva 65, Beograd
+381 11 26 25 381
fmk@singidunum.ac.rs
+381641326584 dr Aleksa Milanović, koordinator Departmana za humanistiku i teoriju umetnosti i medija
+381607327622 dr Miodrag Šuvaković, rukovodilac Departmana za humanistiku i teoriju umetnosti i medija