Posle Jugoslavije: natrag na periferiju je otvoreni kurs u okviru master studijskog programa Studije politike. Kurs je otvoren za studentkinje i studente svih visokoškolskih ustanova i studijskih programa svih nivoa, kao i za svu zainteresovanu javnost.
Pozivamo zainteresovane studentkinje, studente i sve ostale da se prijave za učešće na otvorenom kursu. Prijavu za učešće možete poslati profesoru Radetu Pantiću na mejl rade.pantic@fmk.edu.rs.
O kursu
Suočavanje sa savremenim društvenim problemima i praktikovanje antisistemske politike zahteva teorijsku analizu kompleksnih političko-ekonomskih procesa koji su zemlje nastale raspadom Jugoslavije vratili u položaj perifernih država kapitalističkog svetskog sistema u kome su se one nalazile pre Drugog svetskog rata. Kurs polazi od krize jugoslovenskog socijalističkog projekta i raspada socijalističke federacije i prati mehanizme kolonijalizacije novonastalih država i njihovih ekonomija od strane krupnog internacionalnog kapitala. Uvođenje kapitalizma u post-jugoslovenski prostor se posmatra iz šire vizure globalne krize akumulacije kapitala i neoliberalnog odgovora na ovu krizu. Kurs stoga želi da predloži teorijski aparat koji je u stanju da poveže analizu unutrašnjih procesa koji su doveli do raspada zajedničke zemlje i stvaranja novih vladajućih klasa na ovim prostorima sa analizom svetsko-sistemskih procesa koji su nastupili nakon krize kapitalizma sedamdesetih godina prošlog veka.
Predavanja
1. Teorija periferne kapitalističke društvene formacije: od studija korupcije ka analizi zavisnog kapitalizma
2. Koncepti za proučavanje kapitalističke periferije: nejednaka razmena, imperijalizam, zavisni kapitalizam, neravnomerni i kombinovani razvoj (Amin; Dos Santos, Marini, Iňigo Carrera; Radhika Desai)
3. Robni fetišizam i pravni fetišizam: teorija pravne forme (Pašukanis)
4. Borba protiv imperijalizma i prelaz u socijalizam (Nkrumah; debata Guevara – Mandel – Bettelheim; jugoslovenska ekonomika)
5. Teorije kapitalističke države (nemačka debata o derivaciji)
6. Obnova kapitalizma u post-socijalističkoj Evropi – socijalizam sa kineskim karakteristikama – periferni kapitalizam u Indiji (Ross, Chuang, Minqi Li, Wen Tiejun, Amin, Patnaik)
7. Teorije države i birokratije (Marks, Veber, Lefor)
8. Birokratija u socijalizmu i obnova kapitalizma bez kapitalističke klase (Gramsci, González Villa)
9. Klasa i država na kapitalističkoj periferiji (Frank, Alavi, Beker)
10. Politički procesi na poluperiferiji i periferiji (Arrighi, Patnaik, Koltai, Gagy)
11. Tranzicija postjugoslovenskih društvenih formacija u periferni kapitalizam
12. Jugoslovensko iskustvo za budućnost socijalizma (Samary, Kržan, Suvin)