“Zvezdana noć” na preseku umetnosti i tehnologije

By 01.02.2019Vesti

“Zvezdana noć” na preseku umetnosti i tehnologije

Regionom je nedavno odjeknula vest da dvoje umetnika iz Srbije “vraćaju zvezde na amsterdamsko nebo“. Arhitekta Ivana Jelić i inženjer elektrotehnike Pavle Petrović, student master studija Departmana za digitalne umetnosti i saradnik u nastavi na FMK, autori su nesvakidašnje svetlosne instalacije na ovogodišnjem Festivalu svetlosti u Amsterdamu. Tema festivala je “Medij je poruka”, a Ivanin i Pavlov rad, realizovan uz pomoć Van Gogovog muzeja u Amsterdamu, ukazuje na problem svetlosnog zagađenja. Sa Ivanom i Pavlom je tim povodom razgovarala studentkinja novinarstva na FMK Olivera Mitić.

Kako je došlo do toga da učestvujete u Amsterdamskom festivalu svetla i da sarađujete sa Van Gogovim muzejem? Kako je došlo do saradnje sa Ivanom Jelić i da li je ovo vaš prvi zajednički projekat?

Amsterdamski festival svetla tokom svakog izdanja otvara konkurs za sledeću godinu sa novom temom. Ivana i ja smo isprva nagovarali jedno drugo na učestvovanje, a onda smo odlučili da se prijavimo kao tim – ona sa fokusom na estetiku, a ja sa fokusom na tehnologiju. Muzej Van Goga je od kuratorskog tima festivala čuo o našoj ideji i toliko ih je privukla da nisu hteli da propuste priliku da podrže delo.

Koliko dugo je trajao i kako je izgledao sam proces pravljenja instalacije? Šta je bio najzahtevniji deo rada, a šta je bio najlepši?

Planiranje i pravljenje prototipova je trajalo mesecima. Samo izvođenje i postavka su trajali desetak punih dana uz podršku tehničkog tima festivala. Svakako je najveći izazov bila interpretacija Van Gogovog dela uz zadržavanje autentičnosti i puno uvažavanje. S tim na umu bili smo vrlo pedantni prilikom postavljanja i bojenja 1400 svetlosnih modula koji predstavljaju njegove poteze četkicom. Posebnu smo pažnju posvetili jasnoći i transparentnosti instalacije, da bi se što bolje stopila sa okolinom i podsećala na prave zvezde.

U kojoj meri je na rad uticala lokacija na kojoj se festival održava? Da li bi projekat bio drugačiji da njegova finalna destinacija nije bila Holandija?

Tokom aprilske posete Amsterdamu, zajedno sa timom festivala, tražili smo lokaciju koja bi najbolje odgovarala našoj instalaciji. Najbolji kandidat je bio most na spoju dva kanala zbog otvorenog neba u pozadini i ta je lokacija ostala do kraja. Problem svetlosnog zagađenja prisutan je u svim urbanim sredinama, a posebno je izražen u Holandiji, pa je poruka time i jača.

Osim formata, na koji način se Vaš rad razlikuje od originalne slike, a na koji joj je sličan?

Prilikom promene medijuma nastojali smo da što vernije preslikamo originalno delo. Ipak, francusko selo i krajolik zamenio je Amsterdam i njegove prepoznatljive kuće i kanali.

Poruka koju ovaj medij šalje je svetlosno zagađenje. Kako se to kod ovog osvetljenog „Zvezdanog neba“ može tumačiti? U kojoj meri opominje na to da se udaljavamo od prirode, a u kojoj nudi alternativu za urbane sredine u kojima noću sija samo rasveta?

Jedan od ciljeva instalacije je da podigne svest o problemu svetlosnog zagađenja. Imamo utisak da se olako ophodimo prema osvetljenju u urbanim sredinama i da je potrebno posvetiti više pažnje regulativama i dizajnu svetla.

Šta smatrate najkarakterističnijim delom instalacije? Na osnovu čega ljudi mogu da prepoznaju Vas u Vašem radu i da na prvi pogled zaključe da upravo Vi stojite iza njega?

Mislim da će se taj izraz tek definisati u budućnosti.

Kako publika reaguje na ovu instalaciju i da li su Vas te reakcije iznenadile?

Reakcije publike su mahom pozitivne i emotivne. Ljudi instalaciju prepoznaju kao romantičnu i kod prolaznika najčešće izmamljuje osmehe. Neretko smo videli da se ljudi prekoputa instalacije ljube, a videli smo preko Instagrama da se nekoliko parova i verilo na tom mestu.

Završili ste osnovne studije elektrotehnike i master na Departmanu za digitalne umetnosti FMK. Na koji način se ove dve oblasti prožimaju u Vašem radu i šta im je zajedničko?

Zapravo, završio sam master elektronike, a kasnije upisao master na FMK. S jedne strane gajim veliku strast ka tehnologiji i digitalnom, a s druge ljubav ka umetnosti i kreativnosti. Uvek nastojim da te dve strane povežem i najbolje se osećam kad u saradnji s briljantnim kreativcima pružim kvalitetnu tehničku podršku na preseku umetnosti i tehnologije.

Šta Vas je prvobitno zainteresovalo za oblast svetlosne tehnologije? Odakle je došla inspiracija da je koristite kao vid umetničkog izražavanja i kada ste prvi put rešili da tome želite da se posvetite?

Kao član beogradske organizacije Kišobran često sam radio na osmišljavanju bina za žurke i bavio se vizuelnom podrškom (VJingom). U prethodnom periodu zainteresovao sam se za unikatno LED osvetljenje i različite mogućnosti kontrole takvog svetla. Ovu instalaciju vidim kao jedan veliki iskorak u tom smeru.

Kakve projekte od Vas možemo očekivati u narednom periodu i u kom će formatu oni biti?

Instalacija ‘Zvezdana noć’ je izašla u javnost tek kad je bila spremna i bez velikih najava. Voleo bih da taj momenat iznenađenja zadržim i za buduće projekte.